Kurs FLASH

http://www.webinside.pl

Wstęp
Wygląd programu
Pierwsza animacja
Aminacja teksu
Animacja po torze
Maska
Shape hint's
Obiekty
Action Script
Uwagi końcowe

Obiekty

Gdy powstawały wcześniejsze animacje tworzone przez nas obiekty powstawały bezpośrednio w polu pracy na naszej formatce. Istnieje jednak możliwość stworzenia obiektów które będą znajdowały się w naszej podręcznej bibliotece i z niej w każdej chwili będziemy je mogli umieścić w animacji. 
Wyróżniamy trzy typy obiektów: Movie Clip, Button i Graphic.
- Movie Clip to animowany obiekt. Tworzymy go wybierając z menu Insert opcję New Symbol... (CTRL+F8) i wybierając Bahavior: Movie Clip. Zasada tworzenia animacji jest identyczna jak w przypadku tworzenia naszej głównej animacji. 
- Button to nic innego jak przycisk. Tworzenie przycisku polega na określeniu czterech jego stanów. Jak zauważyliście pole klatek jest znacznie inne. Tu właśnie określamy jak przycisk ma wyglądać gdy jest nie wciśnięty ( Up ), jak ma wyglądać gdy nad nim pojawi się kursor myszy ( Over ), jak gdy się go wciśnie ( Down ), oraz jak ma wyglądać pole w który przycisk reaguje ( Hit ). W polu Hit możemy wstawić przycisk z pola Up lub narysować kwadrat który będzie polem trafienia w przycisk. Pole Hit nie jest wyświetlane. 
- Graphic to statyczny obiekt graficzny.

Do naszej animacji możemy importować (menu File, Import...) elementy i obiekty z następujących typów plików:
Adobe Illustrator - .eps, .ai
AutoCAD DXF - .dxf
Bitmapa - .bmp
Enhanced Windows Metafile - .emf
Flash Player - .swf
FreeHand - .fh7, .ft7, .fh8, .ft8, .fh9, .ft9
FutureSplash Player - .spl
GIF i animowany GIF - .gif
JPEG - .jpg
MacPaint - .pntg
Photoshop - .psd
PICT - .pct, .pic
PNG - .png
QuickTime Image - .qtif
QuickTime Movie - .mov
Silicon Graphics - .sai
TGA - .tgf
TIFF - .tiff
Windows Metafile - .wmf
Pliki graficzne i animacje od razu wstawiane są do naszej animacji oraz do biblioteki ( ikonka książki prawy dolny róg ekranu). Pliki dźwiękowe po imporcie umieszczane są w bibliotece. By wstawić dźwięk przeciągamy go z biblioteki do klatki kluczowej ( w warstwie powinien pojawić się granatowy zygzak ).