Ryby akwariowe w naszej szkole

Uczniowie naszej szkoły, chociaż mają w swoich domach zwierzęta , którymi się opiekują a są to zazwyczaj koty i psy, to ostatnio wykazują zainteresowania akwarystyką. Początkowo akwarium znajdowało się tylko w jednej klasie i nie było dostępne szerszej publiczności. Widząc jak dobry wpływ mają ryby na zachowanie dzieci wygospodarowane zostało miejsce w holu naszej szkoły, w którym umieszczono duże akwarium. Obok znajdują się zdjęcia ryb wraz z ich opisem. Dzieci i młodzież mają świetną okazję, by obserwować funkcjonowanie świata roślin i zwierząt, co pozytywnie wpływa na ich skupienie, koncentrację i rozwój emocjonalny.
Dodatkowo dzieci uczą się obserwacji przyrody i wrażliwości na inne istoty żyjące na tym świecie. Mieszkańcy naszego akwarium to: Kirysek panda, Kirysek spiżowy, Pielęgnica Zebra, Pielęgnica Managuańska, Zbrojnik lamparci, Zbrojnik niebieski. Świat roślin tworzą: Zwartka, Pitia i Nurzaniec.
Akwarium stało się przepiękną ozdobą szkolnego korytarza, cieszy oko nie tylko dzieci, ale i dorosłych, nauczycieli, rodziców i gości, którzy przebywają w naszej szkole. Warto zaznaczyć, że oprócz ryb mamy też świnkę morską oraz chomika. Hodowla zwierząt pełni ogromną funkcję wychowawczą. Wdraża uczniów do systematyczności, uczy obowiązkowości, odpowiedzialności za los zwierząt i rozwija pozytywne uczucia wobec nich. Opieka nad zwierzętami uczy umiejętności współpracy w grupie i odpowiedzialności za efekty pracy całej grupy. W celu udoskonalenia odpowiedzialności opieki nad zwierzętami zorganizowano w naszej szkole dnia 25 lutego 2020 r. spotkanie z lekarzem weterynarii dla klas 0- V. Jego celem było nie tylko poznanie pracy weterynarza, często niebezpiecznej, ale przede wszystkim zdobycie wiedzy na temat dbania i pielęgnowania zwierząt a także kształtowania postaw humanitarnych w stosunku do nich. Dzieci dowiedziały się m. inn. o konieczności szczepienia zwierząt, obowiązkowym przestrzeganiu higieny po każdej zabawie ze swoim pupilem, a także o relacjach między właścicielem a psem. Uczniowie aktywnie brali udział w spotkaniu, szukali odpowiedzi na nurtujące ich wątpliwości dotyczące pielęgnacji zwierząt, chorób, które je dotykają, sposobie leczenia. Opowiadali także o swoich zwierzętach, które mają w domu, zasypywali panią doktor różnymi pytaniami. Na koniec złożyliśmy podziękowania, a Pani Weterynarz zaprosiła nas do swojego gabinetu weterynarii, który postaramy się odwiedzić. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze. Pozwoliło uczestnikom na poznanie choć po części tego ciekawego i odpowiedzialnego zawodu. Może przez to ktoś odkryje w sobie predyspozycje do tego zawodu, jakieś pasje- kto wie?
Serdecznie dziękujemy Pani Weterynarz za dostarczenie nam tylu ciekawych wiadomości.

 
Copyright by Jacek Gałysa